top of page
volun-deductible-5 (1).jpg

Kvalitní servis po Váš vůz v Kolíně

Výměna olejů automatických převodovek

PROČ MĚNIT OLEJ V PŘEVODOVCE?

Nejčastější příčinou poruchy automatické převodovky je opotřebovaný olej. Olej by se měl měnit každých 30-60,000 najetých kilometrů a to dle typu používání vozidla (městský provoz, dálnice, krátké jízdy se studeným vozem atd...)

 

Jakýkoliv olej ztrácí časem a používáním své vlastnosti, stává se opotřebovaným a nevhodným pro další používání. Když nastane opotřebení oleje, je třeba ho vyměnit, protože už neslouží ke svému účelu. Olej v motoru je měněný v pravidelných intervalech a uživatelé motorových vozidel se nad tímto faktem vůbec nepozastavují. Na rozdíl od toho, výměna oleje v automatické převodovce stále vyvolává značné diskuse a polemiky. Nicméně při bližším pohledu na konstrukci automatické převodovky vidíme, že je nesrovnatelně více citlivější na kvalitu a čistotu oleje než olej motorový. Olej v automatické převodovce hraje důležitou roli na její funkčnost a hlavně na životnost převodovky

 

Provozem vozidla se v oleji uvolňuje otěr z lamel a ložisek automatické převodovky a zároveň se mění jeho tepelná stabilita. Skloubit takto rozdílné funkce do jednoho oleje je náročné a následkem toho je olej v automatické převodovce extrémně zatěžován. Z uvedeného vyplývá, že pokud dojde k opotřebení oleje v automatické převodovce a tento olej již nemá požadované vlastnosti, má to dopad na fungování celé automatické převodovky, protože jakákoliv změna jeho vlastností ovlivňuje práci automatické převodovky jako celku.

Až 80% poruch automatických převodovek, je zapříčiněno opotřebovaným olejem, který nemá požadované vlastnosti.

Automatická převodovka ze začátku začíná vykazovat chyby v menší intenzitě, které jsou někdy pro klasického uživatele téměř nepostřehnutelné. Tato intenzita se časem zvyšuje, až může jízda s opotřebovaným převodovým olejem způsobit poškození některé z částí automatické převodovky, případně její úplné znefunkčnění. Proto v mnoha případech při včasné výměně oleje v automatické převodovce, přestane chyby vykazovat. Zároveň však jeho pozdní, nepravidelná nebo žádná výměna je důvodem většiny poruch automatických převodovek.

KDY MĚNIT OLEJ V AUTOMATICKÉ PŘEVODOVCE?

Výměnu oleje v automatické převodovce je třeba pravidelně provést po ujetí každých 30 - 60 000 km.

Po ujetí těchto kilometrů je olej v automatické převodovce již značně opotřebovaný ztrácí viskozitu a nečistoty v něm můžou začít ovlivňovat plynulé řazení. Při způsobu jízdy, kdy je automatická převodovka značně zatěžována, tento interval může být ještě nižší.

Neodkládejte výměnu oleje v automatické převodovce na později. Včasnou výměnou můžete předejít zbytečným problémům s automatickou převodovkou a tím nákladným opravám. 

   

Pro výměny olejů automatických převodovek používáme automatickou plničku, která není součásti vybavení většiny autoservisů. Ty pak mění olej pouze mechanickým způsobem, který nikdy nebude na úrovni práce provedené s tímto zařízením. I většina autorizovaných servisů používá mechanickou výměnu při které se mění jen část oleje převodovky.(např. náplň převodovky 7,7ltr a výměnná náplň 5,2 litr) - takovou výměnu si lze jednoduše představit jaký má smysl.....

DSC_9803.jpg
bottom of page